vaxol spray do uszu
ProfilaktykaStyl życia

Maluch na basenie

maluch na basenie

Jeszcze do niedawna widok niemowlaka na basenie wzbudzał wielkie zdumienie. Tymczasem coraz bardziej popularne w naszym kraju stały się zajęcia nauki pływania dla niemowląt. Nikogo nie dziwi już widok maluszka, radośnie pluskającego się z rodzicami w wodzie.

Wielu rodziców chciałoby zapisać swoje maluchy na zajęcia pływania jednak w ich głowach pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czy woda nie będzie za zimna? Czy maluszek się nie wystraszy? Czy nie przeziębi się i nie złapie jakiejś infekcji? Oczywiście warto rozwiać nasze wątpliwości podczas wizyty u pediatry, który zbada dziecko i stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań aby uczestniczyło w takich zajęciach (niektóre szkoły nauki pływania wymagają takiego zaświadczenia). Warto pamiętać, że aby maluszek mógł uczestniczyć w zajęciach na basenie powinien już stabilnie trzymać główkę.

Jeśli zdecydowaliśmy się wybrać z dzieckiem na basen powinniśmy pamiętać też o kilku podstawowych zasadach:

 1. Nakarm dziecko. Zanim wyjdziesz z domu nakarm maluszka. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego tuż przed wejściem do wody. Dziecko powinno zostać nakarmione ok. 30 min wcześniej.
 2. Nastaw się pozytywnie. Cały czas rozmawiaj z maluchem i okazuj zadowolenie. Jeśli będziesz zestresowana i pełna obaw, twoje dziecko na pewno to wyczuje i szybko przejmie twoje negatywne emocje.
 3. Bądź wcześniej. Na zajęcia przybądź dziesięć minut wcześniej aby spokojnie oswoić z nowym otoczeniem malucha. Pokazuj dziecku wszystko, mów do niego łagodnie, stwarzaj poczucie bezpieczeństwa.
 4. Zadbaj o komfort swój i dziecka. Jeśli w szatni nie zostały wystawione specjalne przewijaki, poproś obsługę basenu aby ustawiła go dla ciebie. Na basenach dostępne są także często krzesełka. Jeśli twój maluszek umie już siedzieć możesz umieścić go w krzesełku, aby spokojnie przebrać siebie. Pamiętaj, że na wielu basenach są do dyspozycji także szatnie koedukacyjne. To wielkie ułatwienie, gdyż możesz przebrać się w nich razem z partnerem, który pomoże ci przy maluszku.
 5. Załóż specjalną pieluszkę. Przed zajęciami przewiń niemowlę w specjalną pieluszkę kąpielową (jeśli nie kupiłaś jej wcześniej, możesz dostać ją zwykle także w sklepiku basenowym). Wcześniej nakarmione maleństwo na pewno zdążyło już zrobić kupkę i siusiu. Teraz bez większych obaw możesz przez czas zajęć nie myśleć o pełnej pieluszce i skupić się na dobrej zabawie z dzieckiem.
 6. Stopniowo oswajaj maluszka z wodą. Zmocz się z maluszkiem pod prysznicem, to pozwoli dziecku oswoić się ze zmianą temperatury. Nie bój się jeśli po wejściu do basenu malec będzie płakał albo będzie okazywał niezadowolenie. Nie uciekaj od razu w popłochu z wody tylko postaraj się zabawić niemowlę albo zainteresować czymś ciekawym np. zabawką, deską do pływania czy gumową piłką.
 7. Słuchaj instruktora. Podczas zajęć wykonuj polecenia instruktora. Nie bój się jeśli woda zaleje maluchowi oczy czy uszy. Jeśli przed zajęciami zaaplikowałaś dziecku odpowiedni preparat, jego uszy są chronione przed wodą. Dziecko z początku może reagować nerwowo, ale z czasem przyzwyczaja się do pluskającej wody i zaczyna samo radośnie chlapać dookoła rączkami.
 8. Pielęgnacja po wyjściu z basenu. Po zajęciach przemyj szybko maluszka pod prysznicem, osusz delikatnie jego ciałko i uszka, a następnie przebierz go szybko w ubranko. Dobrze jeśli zabierzesz ze sobą kogoś do pomocy. Druga osoba może przejąć od ciebie dziecko i wyjść z przebieralni, kiedy ty będziesz się dalej ubierać. (Gdy dotrzecie do domu możesz na spokojnie wykąpać malucha w emoliencie, który delikatnie oczyści i nawilży skórę. )
 9. Nie spiesz się do domu. Pamiętaj, że po kąpieli w basenie dobrze jest pozostać z maluchem kilka minut wewnątrz terenu basenowego
  np. w kawiarence.  Jest to ważne zwłaszcza jeśli na dworze jest zimno. Dziecko musi stopniowo przyzwyczaić się do zmiany temperatury. Ten czas możesz wykorzystać np. na nakarmienie maluszka, który z pewnością chętnie napije się teraz ciepłego mleka. Przed opuszczeniem terenu basenu ubierz dziecko odpowiednio do pogody (kurteczka, bluza, czapeczka). Nie zdziw się jeśli po zajęciach maluszek utnie sobie dłuższą drzemkę. W końcu takie ćwiczenia to nie lada wyczyn dla małego pływaka.

Nauka pływania dla niemowląt i małych dzieci niesie wiele korzyści zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Maluch nabiera odporności, ale też lepiej rozwija się fizycznie. Ćwiczenia pomagają w wzmacnianiu mięśni, a kontakt z rówieśnikami sprawia, że zajęcia stają się dla dziecka nie lada atrakcją. Dla mamy to także dobra okazja do wyjścia z domu i miłego spędzenia czasu z maluszkiem. Jeśli chcielibyśmy zapisać nasze dziecko ale mamy nadal obawy, można porozmawiać z instruktorem oraz rodzicami, którzy posyłają swoje dzieci na takie zajęcia. Z pewnością podzielą się z nami kilkoma cennymi poradami.

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301