vaxol spray do uszu
DolegliwościObjawyProfilaktyka

O czym świadczy zatkane ucho?

zatkane-uszy

Problem z zatkanym uchem dotyka niemałą część populacji niezależnie od wieku, tyle że są grupy i osoby mniej lub bardziej narażone na tę dolegliwość. Często mamy do czynienia z zatykaniem się uszu woskowiną  np. u niemowlaków oraz małych dzieci, jak również u osób starszych. Nie zmienia to faktu że woskowina jest dla uszu niezbędna. Nie można dopuścić do jej całkowitego usunięcia, stanowi bowiem naturalną ochronę dla uszu przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak chociażby woda, drobnoustroje czy kurz.

Niektóre przyczyny zatykania się ucha

Przyczyn zatkania ucha może być wiele. Takie dolegliwości mogą świadczyć zarówno o chorobie, jak i niewłaściwej higienie. Jedną z najczęstszych jest nadmiar woskowiny w kanale słuchowym, który po pewnym czasie może doprowadzić do powstania czopa woskowinowego zwanego powszechnie korkiem. Konsekwencją takiej sytuacji może być niedosłuch lub nawet chwilowa utrata słuchu. W wypadku powstania czopa woskowinowego niezbędna jest wizyta u laryngologa. 

Kolejną przyczyna zatkania ucha może być obecność w nim tzw. ciała obcego. Nie tak rzadko się to zdarza w przypadku małych dzieci. Pediatrzy i laryngolodzy badając bolące uszka potrafią w nich znaleźć prawdziwe skarby – małe klocki lego, koraliki czy nasionka. Nie jest to problem wyłącznie spotykany u dzieci. Z uszu osób dorosłych lekarze usuwają waciki które oderwały się od patyczków higienicznych lub fragmenty roślin stosowane w uśmierzenia bólu ucha.

Inną przyczyna uczucia zatkania ucha może być infekcja. Na skutek obrzęku błon śluzowych dochodzi do zmian ciśnienia w obrębie uchu środkowym czemu towarzyszy nieprzyjemne uczucie przytykania ucha.

Zatkane ucho może również świadczyć o zwężeniu przewodu słuchowego i tu jedną z przyczyn mogą być nieleczone (i powtarzające się) różne dolegliwości, na przykład ropne wycieki.

Higiena i nie tylko

Oczywiście zatkane ucho może świadczyć też o nieodpowiedniej higienie lub jej braku. Bywa, że do nadmiaru woskowiny w uchu przyczyniają się popularne pałeczki zakończone wacikami. Specjaliści nie zalecają ich do czyszczenia uszu wewnątrz, gdyż te po prostu mogą wpychać woskowinę do środka.

Warto odwiedzić laryngologa

To, że zatkanie ucha może powodować tak wiele przyczyn, jest już  wystarczającym dowodem na to, by zdiagnozowania podjął się specjalista, czyli laryngolog. Mamy bowiem do czynienia ze zbyt delikatnym organem, by samemu ryzykować leczenie bez wcześniejszej, profesjonalnej diagnozy.

Ponadto, jeśli już zdecydujemy się na korzystanie z jakiegoś preparatu, to sięgajmy po sprawdzone, z certyfikatem i tu godnym polecenia (również ze względu na bezpieczną końcówkę do dawkowania) jest przede wszystkim Vaxol.

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301