vaxol spray do uszu
Profilaktyka

Wakacyjna apteczka

wakacyjna apteczka

Wybierając się na wakacje pamiętajmy, że jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy ze sobą zabrać jest odpowiednio wyposażona apteczka.

Zestaw podstawowy

Wyposażenie wakacyjnej apteczki zależy od kilku czynników. W zestawie na pewno powinny się znaleźć takie leki, które mają charakter uniwersalny i sprawdzą się w różnych sytuacjach.

W dzisiejszych czasach mamy dosyć duży wybór takich “uniwersalnych” środków. Uzupełniając apteczkę dobrze jest podzielić zestaw na kategorie. Jedną z podstawowych kategorii stanowią środki przeciwbólowe.

Warto mieć coś na wypadek kiedy rozboli nas głowa lub dopadnie ból pleców. Spakujmy leki o działaniu ogólnym (te mają z reguły postać tabletek, kapsułek, lub syropu) oraz leki w postaci kremu lub żelu działające miejscowo. Przydadzą się, gdy rozboli nas kolano czy łokieć. Leki należące do tej grupy zawierają substancje aktywne takie jak np. ibuprofen, paracetamol czy diklofenak. Produkty zawierające ibuprofen lub paracetamol doskonale sprawdzą się też wtedy, gdy dopadnie nas grypa czy przeziębienie. Dołóżmy jeszcze do apteczki termometr, coś na ból gardła i temat przeziębienia mamy zamknięty.

W wakacyjnej apteczce nie powinno zabraknąć również preparatów łagodzących zatrucia i inne problemy natury gastrycznej. Pamiętajmy też o elektrolitach i probiotykach które pomogą nam poczuć się lepiej, gdy kryzys już minie.

Podczas wakacyjnych wycieczek zdarzają się nam czasem otarcia, oparzenia, stłuczenia, a nawet zwichnięcia lub złamania. Tu niezbędne okazują się różne środki opatrunkowe, od tych najmniejszych „plasterków” samoprzylepnych po chusty i długie bandaże. Oczywiście jeśli opatrunek to i środki dezynfekujące. Niezbędne w składzie apteczki są woda utleniona lub dezynfekujące gaziki. Weźmy też pęsetę na wypadek gdyby w palec weszła nam drzazga.

Słońce i woda

Lato to przede wszystkim słońce i opalanie. Niestety zdarza się, że przyjemny wypoczynek na słońcu skutkuje poparzeniami skóry czy nawet udarem słonecznym. Dlatego cieszmy się słońcem, ale jednocześnie go nie lekceważmy. Bierzmy pod uwagę rodzaj swojej skóry i czas jaki spędzamy na słońcu. W naszej apteczce nie powinno zabraknąć kremów i balsamów do opalania z filtrem ochronnym. Jeśli już dojdzie do oparzenia słonecznego zastosujmy piankę łagodzącą z panthenolem.

“Towarzystwem”, którego na ogół nie unikniemy podczas wakacyjnego wypoczynku są owady, zwłaszcza komary. Te niewielkie istotki potrafią popsuć niejedną wycieczkę. By się od nich uchronić mamy i tu szeroki wybór. Dostępnych jest wiele preparatów w aerozolu i kremów. Gdyby mimo wszystko doszło do bardzo bliskiego spotkania z takim intruzem, warto mieć w apteczce środek łagodzący ukąszenia.

Warto też zaopatrzyć się w preparaty zwalczające objawy alergii. W aptekach dostępnych bez recepty jest sporo preparatów stosowanych doustnie lub w postaci kremów, kropli do oczu lub spray do nosa.

Wypoczywając nad wodą pamiętajmy o naszych uszach, ponieważ bez odpowiednich środków i zabezpieczeń kąpiel możemy zakończyć zapaleniem ucha zewnętrznego. Dzieje się tak, ponieważ woda pozostająca w uchu po kąpieli sprzyja rozwojowi bakterii, co w efekcie może doprowadzić do infekcji.  Dlatego przed kąpielą warto zastosować preparat, który będzie ułatwiał wypływanie wody z ucha i zabezpieczy je przed bakteriami.  Takim preparatem jest np. polecany przez WOPR Vaxol.

Kompletując wakacyjną apteczkę pamiętajmy, że użycie niektórych leków (na przykład antybiotyków) powinno być konsultowane z lekarzem i o tym powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem.

Na koniec dołóżmy do apteczki leki łagodzące chorobę lokomocyjną i ruszajmy w drogę z nadzieją, że nie będziemy zmuszeni do użycia zawartości naszej apteczki.

Apteczkę mamy już gotową tylko… jak o niej nie zapomnieć wyjeżdżając na wyprawę wakacyjną? ?

Źródło: MP.pl

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301