vaxol spray do uszu
Objawy

Symptomy utraty słuchu

utrata słuchu

Na pewno większość osób dorosłych miała lub ma do czynienia z sytuacjami, kiedy to ktoś ciągle prosi o powtórzenie wypowiedzi, mówiąc “słucham” lub “co”. Część z nas spisuje to na rzecz kolejnych nawyków tej osoby, często po prostu nie zwracamy na to większej uwagi. Jednak takie zachowanie niekoniecznie musi być zdeterminowane nawykiem lub dochodzącym w tym czasie hałasem.

Warto czasem baczniej się temu przyjrzeć, ponieważ nadmierne używanie “słucham” lub “co” może być jednym z najczęściej spotykanych symptomów osłabienia (lub stopniowego tracenia) słuchu. Symptomów utraty słuchu jest jednak dużo więcej.

Zacznijmy od najmłodszych

Utrata słuchu może być spowodowana nie tylko chorobą lub nadmiarem woskowiny w uchu, ale również może mieć uwarunkowanie genetyczne. Zdarza się, że jest to wada wrodzona. W niektórych przypadkach jest to efekt urazu doznanego przez dziecko już na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego zachęcamy do zwracania uwagi na zachowanie dziecka w kontekście słuchu już na etapie niemowlęctwa.

Jednym z symptomów, który można dosyć łatwo zauważyć u niemowlaka, może być specyficzne ustawianie przez niego głowy podczas słuchania drugiej osoby. Jeśli dziecko wyraźnie nakierowuje jedno ucho podczas słuchania, to warto jest zwrócić na takie odruchy większą uwagę i podzielić się tym spostrzeżeniem z otolaryngologiem.

Prof. Henryk Skarżyński w swojej książce “Prawie wszystko o słuchu” opisuje przypadek dziecka, u którego zdiagnozowano autyzm tylko z tego powodu, że z opóźnieniem reagowało na głosowe sygnały od innych osób, w tym również od rodziców. Taka opóźniona reakcja może być również symptomem problemów ze słuchem. Do myślenia powinno też dać rodzicom opóźnienie umiejętności mówienia przez dziecko – to nie musi być symptom opóźnienia rozwoju umysłowego, ale również problemów ze słuchem.

Utrata słuchu o dorosłych

Jeszcze niedawno utrata słuchu u dorosłego, zwłaszcza ta stopniowa, kojarzona była ze starzeniem się. Obecnie ten problem dotyczy nie tylko osób starszych. Taka czynność jak słuchanie muzyki przez słuchawki nie sprzyja utrzymaniu dobrego poziomu słuchu, dlatego nawet osoby w wieku 20 czy 30 lat mogą wykazywać symptomy utraty słuchu.

Bywają objawy, które dostrzega się dopiero w określonych sytuacjach. Osoby z jednostronną utratą słuchu często obracają się w kółko słysząc skierowane do niej wołanie. Mają zwykle trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku. Warto jest zastanowić się nad swoim słuchem, kiedy ma się częste trudności z usłyszeniem głosów innych osób.

Symptomem niedosłuchu na jedno ucho mogą być trudności z wyławianiem pojedynczych głosów podczas spotkań towarzyskich. Albo kiedy ktoś zwraca uwagę, że za głośno słuchamy radia lub telewizji. Wspomniane “eksponowanie” jednego ucha podczas rozmowy również powinno dawać do myślenia.

Przyczyną do zastanowienia się nad jakością swojego słuchu mogą być częste prośby o powtórzenie odpowiedzi. Bywa, że osoba z utratą słuchu sama zaczyna mówić głośno, co w rezultacie staje się jej nawykiem.

Zauważając podobne do wymienionych symptomy i zachowania, warto jest skontaktować się z laryngologiem lub protetykiem słuchu. Tym bardziej, że wiele osób z utratą słuchu nie docenia tego co traci i co można dzięki takiej wizycie zyskać, między innymi dzięki aparatom słuchowym, implantom lub nawet specjalistycznym zabiegom.

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301