vaxol spray do uszu
Leki i suplementyProfilaktyka

Typy produktów do pielęgnacji uszu

zatkane uszy

Prawidłowa pielęgnacja uszu nie jest niczym skomplikowanym, lecz wymaga pewnej wiedzy. W sklepach, drogeriach i aptekach możemy znaleźć szereg preparatów przeznaczonych do tego celu. Są to nie tylko produkty higieniczne ale również wyroby medyczne oraz np. specjalne świece. Który z produktów wybrać i kiedy go zastosować? To pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć. Dosyć często do higieny uszu stosujemy środki, które mogą okazać się niezbyt bezpieczne, choćby nawet popularne patyczki higieniczne.

Patyczków higienicznych nie wkładamy do ucha!!!

Patyczki higieniczne doskonale nadają się do oczyszczenia małżowiny usznej, lecz nie powinniśmy wkładać ich do kanału słuchowego. Dlaczego? Po pierwsze sięgając w głąb ucha takimi pałeczkami, nierzadko woskowinę uszną wpychamy głębiej, zamiast ją usuwać. Może to doprowadzić do uformowania korka woskowinowego i zaburzeń słuchu. Dodatkowo operując patyczkiem w uchu możemy uszkodzić delikatny naskórek przewodu słuchowego, co sprzyja rozwojowi infekcji. Nie każdy też wie, że usuwając nadmiar woskowiny i grzebiąc w uchu pobudzamy mechanicznie gruczoły woskowinowe do jej produkcji. Efekt bywa zatem przeciwny. Pamiętajmy że woskowina w uchu jest czymś pożytecznym. Częste jej usuwanie może doprowadzić do utraty naturalnej warstwy ochronnej, której zadaniem jest natłuszczanie delikatnego naskórka oraz zabezpieczanie go przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami.

Istnieje też niebezpieczeństwo że wprowadzając patyczek lub inny przedmiot zbyt głęboko, możemy uszkodzić błonę bębenkową. W konsekwencji może spowodować to nawet utratę słuchu.

Do prawidłowego czyszczenia ucha najlepiej jest wykorzystywać preparaty specjalnie do tego celu przeznaczone. Do regularnej higieny laryngolodzy rekomendują preparaty wspomagające naturalny proces usuwania woskowiny. Natomiast popularne pałeczki mogą być stosowane przede wszystkim podczas czyszczenia małżowiny usznej i ujścia kanału słuchowego.

Preparaty do pielęgnacji i leczenia uszu

Uszy wewnątrz najlepiej czyścic wykorzystując produkty specjalnie do tego celu przeznaczone, które można kupić w aptece. Generalnie nie zaleca się wlewania wody do ucha w szczególności pod ciśnieniem. Może to doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Dodatkowo zaleganie wody w uchu sprzyja rozwojowi bakterii. W uchu powinno być sucho. Dlatego dbajmy o to, by ucho nie było narażone na długotrwałe działanie wilgoci, co może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka wyściełającego zewnętrzny przewód słuchowy.

Jeśli przejrzymy ofertę farmaceutyczną to mamy szeroki wybór preparatów. Najlepiej jest sięgać po sprawdzone i zalecane przez lekarzy, zwłaszcza te które posiadają rekomendacje. Dotyczy to zarówno uszu zdrowych, jak i tych z dolegliwościami. Preparatem na którym można polegać jest Vaxol. Przez ostatnich 10 lat wypróbowało go już z powodzeniem ponad milion dużych i małych pacjentów.

Jeśli chodzi o formę preparatów, to do wyboru mamy krople i spraye. Te drugie są wygodniejsze w użyciu. Wystarczy jedno naciśnięcie pompki, aby odpowiednia ilość substancji znalazła się w uchu. Kiedy wybierasz spray zwróć uwagę na końcówkę aplikatora. Powinien on mieć zakończenie rozszerzające się w kształcie stożka. Zabezpieczy to nas przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora w głąb ucha. Szczególnie jest to istotne gdy aplikujemy preparat innej osobie (np. dziecka) i nie czujemy kiedy dozownik wprowadzony jest zbyt głęboko.

Preparaty mogą mieć różny skład. Popularnym składnikiem jest farmaceutycznie oczyszczona oliwa z oliwek pozwalająca na uelastycznienie korka woskowinowego. Zakupując preparat zwróćmy uwagę na ilość składników, ponieważ im jest ich więcej, tym większe jest ryzyko reakcji alergicznych. Dlatego preparaty sprawdzone, jednoskładnikowe, są bezpieczniejsze. Pamiętajmy też, że oliwa z oliwek to jedna z substancji o najniższym wskaźniku alergizacji. Naturalny proces oczyszczania uszu najlepiej wspomagają naturalne preparaty na bazie farmaceutycznie oczyszczonej oliwy – regularne ich stosowanie jest bezpiecznym i najwłaściwszym sposobem usuwania nadmiaru woskowiny usznej.

W aptece na półce z preparatami „na uszy” znajdziemy również takie, które pomogą zmniejszyć szumy uszne. Warto przy okazji wiedzieć, że przyczyny szumów usznych bywają różne. Może je spowodować zarówno czop woskowinowy, jak i zaburzenia krążenia. Natomiast by właściwie przyczynę określić niezbędna jest opinia otolaryngologa.

Czego należy unikać stosując preparaty do higieny i leczenia uszu

Przede wszystkim czyszcząc uszy za wszelką cenę należy unikać przedmiotów wykorzystywanych w życiu codziennym, na przykład spinaczy lub kluczy. Również szkodliwe dla ucha może okazać się stosowanie tzw. “świec do woskowania”. Kropla wosku może doprowadzić do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego a nawet do perforacji błony bębenkowej.

Korzystając z preparatów należy odróżnić, które z nich są przeznaczone do higieny uszu i wspomagania usuwania nadmiaru woskowiny, w tym korków woskowinowych, a które preparaty stosowane są w infekcjach. Każdy preparat ma ulotkę informującą o jego przeznaczeniu. Bywa na przykład, że ucho jest podrażnione, zranione lub opuchnięte – wtedy zanim się zdecydujemy na jakiś specyfik najlepiej jest najpierw zasięgnąć porady laryngologa.

Z ulotkami dokładnie powinni zapoznawać się alergicy, ponieważ mogą oni być uczuleni na któryś ze składników preparatu. Najczęściej zarówno dzieciom i dorosłym zaleca się te same preparaty, choć szczególnie czułe (i narażone na zapalenia) uszy mają niemowlęta. Pamiętajmy jednak, że bez względu na wiek ucho należy do najbardziej czułych organów. Najlepiej jest zatem przede wszystkim systematycznie dbać o jego higienę.

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301