vaxol spray do uszu
Styl życia

Jak palenie wpływa na słuch

palenie papierosów a słuch

Według badań 5 proc. światowej populacji cierpi z powodu problemów ze słuchem. Ten odsetek niestety rośnie, między innymi za sprawą popularności słuchawek i… palenia papierosów. Wydaje się, że nad tym drugim problemem zastanawia się tylko ułamek procenta wszystkich palących. Jednak wpływ dymu papierosowego i nikotyny na jakość ludzkiego słuchu jest dosyć istotny.

Z czego to wynika?

Niestety naukowcy nie zdiagnozowali problemu jednoznacznie. Chociaż jedno zostało niezbicie udowodnione  – palacze mają o 15 proc. zwiększone ryzyko utraty słuchu niż osoby niepalące. Co ciekawe do grupy zwiększonego ryzyka zaliczono palaczy biernych, przebywających  systematycznie pośród osób palących – tu odsetek ryzyka określono aż na 18 proc. W tej grupie osób stwierdzono między innymi problemy z wyławianiem dźwięków o niskiej częstotliwości. Młodzież uczestnicząca w biernym paleniu miewa też  problemy z klarownym streszczaniem wypowiedzi nauczycieli. Okazuje się, że bierne palenie może powodować nie mniejsze problemy zdrowotne od palenia aktywnego. I bierni palacze wcale nie muszą przebywać w dużej ilości dymu, aby po pewnym czasie odbiło się to negatywnie na ich słuchu.

Skupmy się jednak nad tym co konkretnie może powodować negatywny wpływ palenia papierosów na jakość ludzkiego słuchu.

Pierwszy, istotny czynnik, to wpływ palenia na krążenie krwi, ucho wyposażone jest w naczynia krwionośne. Niewykluczone, że palenie tytoniu zaburza przepływ krwi w takich naczyniach, wpływając jednocześnie na gromadzenie się w tych miejscach substancji toksycznych, których jest przecież znaczna ilość w papierosach, zwłaszcza nikotyny i kotyniny. Dodatkowo u palaczy ucho pozbawiane jest odpowiedniej ilości tlenu.

Można tu brać też pod uwagę podłoże neurologiczne, ponieważ nikotyna zdecydowanie ma negatywny wpływ na ludzki system nerwowy, dotyczy to także unerwienia narządu słuchu.

Jak zapobiegać?

Ktoś powie – “łatwo powiedzieć”. Przecież tyle osób bezskutecznie próbuje rzucić palenie. Jednak odpowiednia, wczesna edukacja nigdy nie zaszkodzi, tym bardziej że na ryzyko utraty słuchu z powodu palenia papierosów szczególnie narażone są nastolatki. I tu warto jest zwrócić uwagę na systematyczne monitorowanie słuchu w tej grupie wiekowej. Mimo, że nie jest łatwo oduczyć się palenia, to warto jest wziąć pod uwagę zdanie badaczy, że u osób, które rzuciły palenie ryzyko utraty słuchu systematycznie maleje.

Należy też zwrócić uwagę na problem palenia mając na uwadze część kobiet na etapie prenatalnym. To oczywiste, że palenie papierosów podczas ciąży ma negatywy wpływ na płód, na późniejsze zdrowie niemowlaka, w tym również na jego słuch. Także i w tej sytuacji bardzo ważna jest edukacja.

Dobry słuch jest jednym z naszych największych skarbów. Tu nie ma półśrodków – z papierosów najlepiej jest po prostu zrezygnować, ponieważ może zdarzyć się tak, że docenimy tę wartość dopiero wtedy, gdy z trudnością będziemy wyłapywać konkretne dźwięki albo nie będą dla nas słyszalne konkretne częstotliwości.

Źródło: Materiały Polskiej Agencji Prasowej oraz portal Medonet

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301