ProfilaktykaStyl życia

Czy to co jemy może wpłynąć na słuch?

dieta
Polub lub udostępnij 🙂

Oczywiście, ale zanim rozszerzymy ten wątek warto jest podkreślić, że problemy ze słuchem bywają różne. Rozmaite też są przyczyny utraty słuchu lub niedosłuchu. W słyszeniu mogą przeszkadzać szumy uszne, czego przyczyną może być nieprawidłowa dieta.

Każdy z naszych organów funkcjonuje przecież w głównej mierze dzięki odpowiedniej zawartości składników odżywczych zarówno pierwiastków, jak i witamin. Jednak o wpływie diety na słuch nie ma jednoznacznej i precyzyjnej wiedzy.

Mimo to …

Mimo to w celu poprawy słuchu lub działań profilaktycznych nakierowanych na jego prawidłowe funkcjonowanie niektórzy zalecają wykorzystanie w diecie składników poprawiających krążenie w naczyniach mózgowych lub błędniku. Zatem składniki działające między innymi przeciwmiażdżycowo.

Czymś oczywistym jest, że zdecydowanie należy ograniczyć sól, cukier, słodziki i złe tłuszcze (nasycone). Sprawdzi się na pewno zdrowa dieta warzywno-owocowa uzupełniana białkiem, na przykład niskotłuszczowym mlekiem, jogurtem, chudym twarogiem lub gotowanymi jajkami. Również dobrze jest ograniczyć czerwone mięso na korzyść dań rybnych i drobiowych. Pieczywo oczywiście ciemnie, ziarniste. Najlepiej będzie, kiedy dietę zdominują produkty mało przetworzone.

W aspekcie dbania o prawidłowe krążenie mózgowe poleca są między innymi uzupełnienie diety o preparaty zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego lub głogu.

Część naukowców twierdzi, że pozytywnym czynnikiem sprzyjającym dobrej kondycji słuchu może być również resweratrol, który zawarty jest np. w czerwonym winie i soku z czarnej porzeczki. 

Na ubytki słuchu wpływa niedobór konkretnych witamin, zwłaszcza w podeszłym wieku.  Przede wszystkim witamin – B12 i D. Tę drugą znajdziemy choćby w rybach.

Dieta w walce z toksynami

Pomysłów jaką należy stosować dietę w celu poprawienia słuchu jest wiele. Pamiętajmy, że nasze zmysły, takie jak węch czy słuch coraz częściej ulegają osłabieniu przez zanieczyszczenie powietrza, przede wszystkim w miastach.

Nie zaszkodzi zatem w celu poprawienia jakości tych zmysłów pomyśleć o diecie oczyszczającej organizm z toksyn. Wśród nich oczywiście pieczywo pełnoziarniste, owoce, nie zapominając o ananasie. Wśród warzyw, ważne cebulowate. Dla zabezpieczenia odpowiedniej ilości zdrowego białka miedzy innymi ryby i warzywa strączkowe (niektórzy polecają wątróbkę i inne podroby).

Jeśli idzie o napoje i używki, to zdecydowanie należy wyłączyć kawę i słodzone sztucznie soki lub sorbety.

Świetnie wpływają na detoksykację organizmu herbaty – zielona i czerwona.

Oczyszczająco działają herbatki ziołowe, na przykład ze skrzypu. Spróbujmy soku z brzozy.

Biorąc pod uwagę to, że teorie na temat wpływu diety na słuch są niejednoznaczne, na pewno nie zaszkodzi w tym względzie wyeliminowanie toksycznych składników, choćby tłuszczy nasyconych, soli lub cukru.

Źródło:

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Facebook
Subskrybuj4
Subskrybuj
Instagram333