vaxol spray do uszu
ProfilaktykaStyl życia

Czy to co jemy może wpłynąć na słuch?

dieta

Oczywiście, ale zanim rozszerzymy ten wątek warto jest podkreślić, że problemy ze słuchem bywają różne. Rozmaite też są przyczyny utraty słuchu lub niedosłuchu. W słyszeniu mogą przeszkadzać szumy uszne, czego przyczyną może być nieprawidłowa dieta.

Każdy z naszych organów funkcjonuje przecież w głównej mierze dzięki odpowiedniej zawartości składników odżywczych zarówno pierwiastków, jak i witamin. Jednak o wpływie diety na słuch nie ma jednoznacznej i precyzyjnej wiedzy.

Mimo to …

Mimo to w celu poprawy słuchu lub działań profilaktycznych nakierowanych na jego prawidłowe funkcjonowanie niektórzy zalecają wykorzystanie w diecie składników poprawiających krążenie w naczyniach mózgowych lub błędniku. Zatem składniki działające między innymi przeciwmiażdżycowo.

Czymś oczywistym jest, że zdecydowanie należy ograniczyć sól, cukier, słodziki i złe tłuszcze (nasycone). Sprawdzi się na pewno zdrowa dieta warzywno-owocowa uzupełniana białkiem, na przykład niskotłuszczowym mlekiem, jogurtem, chudym twarogiem lub gotowanymi jajkami. Również dobrze jest ograniczyć czerwone mięso na korzyść dań rybnych i drobiowych. Pieczywo oczywiście ciemnie, ziarniste. Najlepiej będzie, kiedy dietę zdominują produkty mało przetworzone.

W aspekcie dbania o prawidłowe krążenie mózgowe poleca są między innymi uzupełnienie diety o preparaty zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego lub głogu.

Część naukowców twierdzi, że pozytywnym czynnikiem sprzyjającym dobrej kondycji słuchu może być również resweratrol, który zawarty jest np. w czerwonym winie i soku z czarnej porzeczki. 

Na ubytki słuchu wpływa niedobór konkretnych witamin, zwłaszcza w podeszłym wieku.  Przede wszystkim witamin – B12 i D. Tę drugą znajdziemy choćby w rybach.

Dieta w walce z toksynami

Pomysłów jaką należy stosować dietę w celu poprawienia słuchu jest wiele. Pamiętajmy, że nasze zmysły, takie jak węch czy słuch coraz częściej ulegają osłabieniu przez zanieczyszczenie powietrza, przede wszystkim w miastach.

Nie zaszkodzi zatem w celu poprawienia jakości tych zmysłów pomyśleć o diecie oczyszczającej organizm z toksyn. Wśród nich oczywiście pieczywo pełnoziarniste, owoce, nie zapominając o ananasie. Wśród warzyw, ważne cebulowate. Dla zabezpieczenia odpowiedniej ilości zdrowego białka miedzy innymi ryby i warzywa strączkowe (niektórzy polecają wątróbkę i inne podroby).

Jeśli idzie o napoje i używki, to zdecydowanie należy wyłączyć kawę i słodzone sztucznie soki lub sorbety.

Świetnie wpływają na detoksykację organizmu herbaty – zielona i czerwona.

Oczyszczająco działają herbatki ziołowe, na przykład ze skrzypu. Spróbujmy soku z brzozy.

Biorąc pod uwagę to, że teorie na temat wpływu diety na słuch są niejednoznaczne, na pewno nie zaszkodzi w tym względzie wyeliminowanie toksycznych składników, choćby tłuszczy nasyconych, soli lub cukru.

Źródło:

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301