vaxol spray do uszu
Leki i suplementyProfilaktyka

Preparat do higieny uszu – jak wybrać najlepszy

Nasze uszy to bardzo delikatne i wrażliwe organy. Aby sprawnie funkcjonowały i opierały się infekcjom, natura wyposażyła je w mechanizm ochronny, jakim jest wytwarzanie woskowiny. Woskowina powstaje samoczynnie i spełnia kilka ważne funkcji – oczyszcza przewód słuchowy, zabezpiecza go przed wysuszeniem i nie dopuszcza do namnażania się chorobotwórczych grzybów, wirusów oraz bakterii.

Ucho ma zdolność do samooczyszczania z woskowiny. Ale bywa i tak, że powstaje jej zbyt wiele lub nie jest wystarczająco usuwana, co prowadzi do tworzenia się korka woskowinowego. Zatyka on ucho, powodując wielki dyskomfort i kłopoty z odbiorem dźwięków. Usunięcie takiego korka wymaga wizyty u laryngologa, a sam zabieg bywa naprawdę nieprzyjemny… Aby go uniknąć, warto na co dzień dbać o odpowiednią higienę uszu. Jednak patyczki kosmetyczne trzymajmy z dala od przewodu słuchowego, używajmy ich jedynie do czyszczenia małżowiny oraz zewnętrznej części ucha. Natomiast do usuwania nadmiaru woskowiny, stosujmy specjalne preparaty do nabycia w aptece bez recepty. Podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze.

W stronę natury

Jak już wspomniano wyżej woskowina pełni w uchu kilka ważnych funkcji. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno jej całkowicie usuwać, stosując silne preparaty rozpuszczające woskowinę. Przyniosłyby one więcej szkody niż pożytku, wyjaławiając przewód słuchowy i pozbawiając go naturalnej i skutecznej ochrony. Dlatego najlepszy preparat do oczyszczania uszu, to taki, który działa delikatnie  i uelastycznia – a nie całkowicie rozpuszcza – woskowinę,  wspierając w ten sposób samooczyszczanie się ucha.

Taki preparat powinien mieć też jak najprostszy skład, po to by do maksimum zredukować możliwość wystąpienia podrażnień lub alergii. Im mniej składników, tym ryzyko ich wystąpienia jest mniejsze. Tak delikatny organ, jakim jest ucho, najlepiej toleruje preparaty na bazie składników naturalnych, na przykład olejów roślinnych takich jak oliwa z oliwek. Są one doskonale tolerowane przez skórę, a przy tym działają bardzo łagodnie w myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz.
I ważna uwaga!  Zanim kupimy preparat, koniecznie zapoznajmy się w aptece z jego składem lub dopytajmy farmaceuty, czy zawiera on wodę. Jeśli tak, lepiej z niego zrezygnować. nawet niewielka ilość wilgoci  plus ciepłe środowisko wewnątrz ucha działają jak… szklarnia, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów, a stąd już tylko krok do infekcji, Wiedzą o tym doskonale miłośnicy kąpieli w basenie, którzy często cierpią na tzw. ucho pływaka – długotrwałe i częste infekcje ucha.

Wygoda i maksimum bezpieczeństwa

W każdej aptece znajdziemy  preparaty do higieny uszu w dwóch postaciach – kropelek i sprayów. Do aplikowania odpowiedniej dawki kropelek konieczna jest pomoc drugiej osoby, co nie jest zbyt komfortowe. Samodzielnie i wygodnie możemy korzystać ze sprayów. Przy ich wyborze, zwróćmy uwagę na kształt dozownika, Gdy jego końcówka wygląda jak rozszerzający się stożek, możemy mieć pewność, że nie damy rady włożyć dozownika zbyt głęboko i dzięki temu nie uszkodzimy błony bębenkowej.

Ważne, by butelka preparatu, była zabezpieczony szczelnym farmaceutycznym zamknięciem, którego nie można odkręcić.  Mamy wtedy pewność, co do czystości preparatu. Dobrze, by preparat był zamknięty w butelce szklanej. To pozwoli nam ocenić stan preparatu na każdym etapie jego stosowania.

Z rekomendacją specjalistów i… pacjentów

Najlepiej wybierać preparaty, których skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone przez specjalistów. Takie informacje i graficzne oznaczenia znajdziemy na opakowaniu preparatu lub na dołączonej do opakowania ulotce. Preparaty do higieny uszu o sprawdzonej skuteczności mogą mieć rekomendacje polskich towarzystw laryngologicznych. Na przykład spray Vaxol na bazie oliwy z oliwek  jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Nie tylko mamy ucieszy fakt, że spray Vaxol jako jedyny ma też rekomendację Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych. A skoro można go bez obaw stosować już u maluszków, oznacza to, że jest niezwykle łagodny. Obecnie często szukamy informacji o skuteczności leków w sieci. Warto zapoznać się z takimi opiniami i doświadczeniami innych pacjentów, szukając idealnego preparatu do higieny uszu.

Źródła: medonet.pl;

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301