vaxol spray do uszu
DolegliwościObjawy

Szumy uszne – co może być ich przyczyną

szumy uszne

Dzwoni, buczy, piszczy, szumi… Takie dziwne dźwięki w jednym lub w obu uszach ponoć odczuwa nawet 17 procent Polaków. Szumy uszne mogą pojawiać się okazjonalnie i trwać kilka minut lub uprzykrzać nam życie każdego wieczoru, zwykle tuż przed snem. Ich przyczyn może być wiele i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z czym są związane.

Szumy uszne nie pochodzą z otoczenia i słyszy je tylko osoba, które na nie narzeka. Takie zjawisko akustyczne może być związane z zaburzeniami  układu nerwowego lub narządu słuchu, z chorobami ogólnoustrojowymi i z czynnikami zewnętrznymi. Wymieniamy najważniejsze z nich.

Nadczynność tarczycy – gdy na nią cierpimy, organizm wytwarza bardzo dużo hormonów tarczycowych. Krążąc po organizmie, podnoszą one ciśnienie krwi i tętno. Jeśli taka krew przepływa w okolicach skroni, odczuwamy nieprzyjemne szumy w uszach. Warto dodać, że wiele osób nie jest świadomych, że cierpi na nadczynność tarczycy. Do zbadania poziomu hormonów tarczycy powinny nas zmotywować: nieuzasadniony spadek wagi oraz kłopoty ze snem.

Miażdżyca  – w jej wyniku zmniejsza się średnica tętnic, bo zarasta je blaszka miażdżycowa. Przez takie zwężone tętnice krew przepływa z wielkim trudem, co wywołuje u chorych dyskomfort. Nieprzyjemne szumy są szczególnie dokuczliwe po wysiłku, ciężkim dniu w pracy lub po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Aby sprawdzić, czy nie mamy miażdżycy, trzeba sprawdzić poziom cholesterolu i innych lipidów.

Nadciśnienie tętnicze – to schorzenie pojawia się nagle zwłaszcza u osób po 50. roku życia  i dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi w wieku dojrzałym. Gdy mamy wysokie ciśnienie, narzekamy nie tylko na szumy uszne, ale także na uczucie pulsowania i ból z tyłu głowy.

Zaburzenia narządu słuchu – choroby, takie jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego, głuchota starcza, choroba Meniere’a, guz nerwu słuchowego prowadzą do uszkodzenia delikatnych struktur wewnątrz ucha. W wyniku tych uszkodzeń chory odczuwa szumy w uszach, które są tak nieprzyjemne, że zaburzają jego codzienne funkcjonowanie i wywołują duże napięcie nerwowe, prowadzące nawet do izolacji od otoczenia oraz do depresji.

Nadużywanie niektórych leków – zbyt dużo antybiotyków, środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych nie pozostaje obojętnych dla kondycji ucha środkowego. Gdy przyjmujemy za dużo leków, mogą one uszkodzić delikatne struktury ucha, czego konsekwencją są szumy uszne.

Nieodpowiednia higiena uszu – gdy dopuszczamy do zatkania przewodu słuchowego korkiem woskowinowym, jesteśmy bardziej narażeni na  szumy uszne. Dzieje się tak, gdy np. używamy do higieny patyczków, którymi wpychamy woskowinę w głąb przewodu. Powstaje twardy czop, który zasłania błonę bębenkową. Podobnie jest, gdy po kąpieli lub pływaniu w uchu zostaje woda, która sprawia ze woskowina pęcznieje, blokując światło przewodu słuchowego. Gdy czujemy, że coś nam w uchu zalega, sięgnijmy po łatwy w użyciu i bezpieczny spray Vaxol. Zawiera on oliwę z oliwek i działa na zasadzie, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, a przecież woskowina składa się głównie z wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych. Spray Vaxol pomaga także przygotować przewód słuchowy do zabiegu usuwania woskowiny u laryngologa.

Przebywanie w hałasie – kto mieszka w wielkim mieście, pracuje przy głośnej maszynie, nagminnie słucha muzyki przez słuchawki lub w samochodzie nastawia radio na maksimum naraża nerwy słuchowe na podrażnienie i nadwerężenie. To właśnie hałas jest uważany za najczęstszy czynnik zewnętrzny wywołujący powstawanie szumów usznych. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: ochrona słuchu za pomocą odpowiednich słuchawek i unikanie słuchania głośnej muzyki.

Silny stres – długotrwałe sytuacje stresowe są, zdaniem ekspertów, bardzo częsta przyczyną szumów usznych. Stres wywołuje tzw. dzwonienie w uszach, odczuwalne wieczorem i utrudniające zaśnięcie. Jedną z form pomocy w takich przypadkach jest muzykoterapia i słuchanie muzyki relaksacyjnej, która wycisza i przyjemnie relaksuje.

Źródła: medme.pl; medonet.pl; mp.pl; amplifon.com

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301