vaxol spray do uszu
Leki i suplementy

Oliwa z oliwek – właściwości zdrowotne

Tego, że oliwa z oliwek ma szczególne właściwości zdrowotne nie trzeba udowadniać i to nie tylko dlatego, że zawiera ona cenny kwas omega 3. Oliwa z oliwek ma właściwości antybakteryjne, działa zatem ona uzdrawiająco i uodparniać nie tylko wnętrze organizmu człowieka. Oliwa z oliwek może mieć zastosowanie zewnętrzne, choćby w farmacji i kosmetologii. Stanowi nierzadko składnik suplementów, ponieważ zawiera także sód, potas, wapń, witaminę B 12 i żelazo.

Oliwa z oliwek ma również właściwości przeciwzapalne dzięki zawartości związku fenolowego o nazwie oleocanthal.

Nie tylko do użytku wewnętrznego

Oczywistą rzeczą jest pozytywne oddziaływanie oliwy z oliwek jako antidotum na zmiany miażdżycowe i regulację funkcjonowania przewodu pokarmowego. Mimo to oliwa z oliwek z powodzeniem jest stosowana zewnętrznie, wpływając na spowalnianie procesów starzenia się. Już w starożytności wykorzystywano oliwę z oliwek do masażu zmęczonych mięśni sportowców, co również powodowało zmniejszenie się ilości kwasu mlekowego. Coraz chętniej stosowana jest w kosmetyce w celu zachowania stałej wilgotności skóry oraz jej ujędrnienia. Może redukować zmarszczki mimiczne i zapobiegać tworzeniu się rozstępów, dlatego polecana jest kobietom w ciąży.

Oliwa z oliwek zawiera również kwas oleinowy, który ma właściwość ograniczania podatności na alergię. Może skutecznie zwalczać niektóre choroby skóry, na przykład łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Chroni również przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jako naturalny krem i wspomaga proces gojenia.

Oliwa z oliwek w medycynie

Zdarza się, że Zewnętrzne stosowanie oliwy z oliwek poleci nam np. dermatolog lub kosmetolog. Szczególne znaczenie ma ona w laryngologii jako specyfik do higieny i ochrony uszu przed infekcjami. Przykładem jest spray Vaxol, który ułatwia usuwanie nadmiaru woskowiny oraz chroni uszy przed infekcjami ucha zewnętrznego spowodowanymi zaleganiem wody np. po kąpieli. Co jest główną zaletą tego preparatu? Przede wszystkim to, że jego skuteczność i bezpieczeństwo potwierdziły Polskie Towarzystwa Laryngologiczne. To jedyny preparat do higieny uszu, który posiada takie rekomendacje. Wyłącznym składnikiem Vaxol jest farmaceutyczne oczyszczona oliwa z oliwek. Warto wiedzieć, że jest to jeden z mniej alergizujących substancji roślinnych. Pamiętajmy też, że czym mniej składników w preparacie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że produkt nas uczuli.

Innymi preparatami wykorzystywanymi w laryngologii, których skład bazuje na farmaceutycznie oczyszczonej oliwie z oliwek są produkty łagodzące suchość i podrażnienia błony śluzowej nosa oraz gardła. W tych przypadkach oliwa tworzy na powierzchni śluzówki film lipidowy pozwalający na zatrzymanie wody w tkankach, jak również chroniący je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Źródła:

Portale olej.edu.pl i okiemdietetyka.pl

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301