vaxol spray do uszu
LaryngologStyl życia

Senior z aparatem słuchowym – aktywny i bez kompleksów

Przychodzi w życiu taki czas, gdy to my stajemy się dla naszych rodziców doradcami i opiekunami. Chcemy wtedy o naszych seniorów dbać jak najlepiej. Pragniemy, by byli sprawni, uśmiechnięci i mogli w pełni cieszyć się urokami życia na emeryturze. Dlatego staramy się żywo reagować na wszelkie niepokojące sygnały, które widzimy u naszego taty czy naszej mamy. Ze smutkiem obserwujemy więc, jak nasz rodzic coraz częściej prosi nas o powtórzenie skierowanych do niego słów, zwiększa skalę głośności w telewizorze, wycofuje się z aktywności i zamyka w sobie… Nie ma co ukrywać, mogą to być objawy problemów ze słuchem.

Mamo, możemy temu zaradzić!

Z badań TNS Polska przeprowadzonych w 2014 roku wynika, że aż 6,5 miliona Polaków powyżej 60. roku życia twierdzi, że ma kłopoty ze słuchem. Co więcej, do tych problemów seniorzy niechętnie przyznają się przed otoczeniem. Podobnie, jak niechętnie decydują się na pomoc w postaci aparatu słuchowego. Seniorzy nie chcą ich używać, bo obawiają się, że będą postrzegani, jako osoby stare, niedołężne, nieudolne. Wstydzą się i boją,
że takie urządzenia zbytnio rzucają się w oczy i zwracają uwagę innych. Takie stygmatyzowanie odsuwa lub wręcz neguje podjęcie decyzji o noszeniu aparatu słuchowego. A my, dorosłe dzieci najlepiej wiemy, że dzieje się to z wielką szkodą dla funkcjonowania i samopoczucia naszego seniora. Dlatego czas przerwać to błędne koło! Jako bliscy seniora z niedosłuchem mamy tu ogromną rolę do odegrania. Co możemy zrobić?

Możliwości jest wiele, a nasza cierpliwość, empatia i miłość mogą zdziałać cuda! Starajmy się więc pokazać mamie czy tacie, jakie korzyści daje noszenie aparatu słuchowego. Najważniejsza z nich to taka, że będą nadal mogli być aktywni, tak umysłowo, jak i fizycznie, bo nie będą musieli z niczego rezygnować. Przypomnijmy mamie czy tacie, ile przyjemności sprawiało im zawsze uczestniczenie w rodzinnych imprezach, na których mogli swobodnie brać udział w rozmowie, żartować z innymi i w lot łapać wszystkie niuanse wypowiedzi. Z aparatem słuchowym nie będzie już próśb o powtórzenie zdania, ani komentarzy, że inni mówią tak cicho albo niewyraźnie… Zachęcajmy ich tym, że rozmowa telefoniczna z ulubioną przyjaciółką, mieszkająca na drugim końcu Polski nie będzie już problemem, bo dokładnie usłyszą każde jej słowo. Podobnie, jak dzięki aparatowi słuchowemu ich kontakt
z wnukami będzie łatwiejszy i swobodniejszy. Podpowiadajmy, że aparat słuchowy zapewni im samodzielność w wielu codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, załatwianie spraw w urzędzie i na poczcie. Wyjaśniajmy, że wizyta u lekarza nie będzie już stresująca, bo będą mogli swobodnie odpowiadać na pytania specjalisty i wysłuchać wszystkich jego zaleceń.

I co więcej, przekonujmy, że czas łamać stereotypy i udowodnić otoczeniu, że aparat słuchowy to nie stygmat, ale sposób na dbanie o siebie i swój komfort. Nie ma się tu czego wstydzić, tym bardziej że nowoczesne aparaty słuchowe są nieduże, dyskretne i niemal niewidoczne. Warto z nich korzystać, bo przecież nic nie postarza bardziej, niż ciągłe dopytywanie się: „Co mówiłeś?” albo „Czy możesz to powtórzyć?”…

Jeszcze nie przekonani? To na koniec coś ważnego! Z badań naukowców z Uniwersytetu Exeter i King’s College w Londynie ogłoszonych w 2019 roku wynika, że noszenie przez seniora aparatu słuchowego pomaga chronić przed demencją. Osoby, które noszą takie urządzenia lepiej wypadają w testach sprawdzający pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z osobami, które nie noszą aparatów słuchowych. Uświadamiajmy to naszym seniorom. Podkreślajmy, że noszenie aparatu słuchowego ma korzystny wpływ na ogólne zdrowie oraz funkcjonowanie ich mózgu.

Tato, idziemy do laryngologa

Dlatego nie ma na co czekać! Umówmy naszego rodzica do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do: laryngologa, otolaryngologa lub audiologa. Specjalista na podstawie badań określi ubytku słuchu. Pamiętajmy, by do takiej wizyty odpowiednio przygotować seniora. Ucho musi być wolne od woskowiny, w czym pomogą specjalne preparaty wspomagające samooczyszczanie się ucha. Są dostępne bez recepty i mają wygodną formę sprayu. Godne polecania są te, których skuteczność sprawdzili specjaliści. Takim produktem jest spray Vaxol posiadający rekomendacje Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi.  

Po diagnozie już tylko czas na zakup aparatu słuchowego. To niemały wydatek, ale czy bardziej komfortowe i aktywne życie naszego rodzica ma jakąkolwiek cenę?! Warto więc nieco odłożyć w czasie zamiar zakupu nowego telewizora lub zweryfikować wakacyjne plany, by zobaczyć uśmiech na twarzy mamy lub taty. Warto też zorientować się, co przysługuje naszemu seniorowi w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), gdy senior ma stwierdzony stopień niepełnosprawności.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl; zrozumiecstarosc.pl; TNS Polska: Badanie na temat słuchu seniorów, wrzesień 2014 rok

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301