vaxol spray do uszu
Profilaktyka

Wspierajmy seniorów w czasie pandemii

senior pandemia

Ostatnie tygodnie zmieniły nasze życie i życie naszych rodzin o 180 stopni. To, co było dotąd normą, stało się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Przemodelowaniu uległo podejście do codziennych rzeczy, na przykład robienia zakupów, załatwiania spraw na poczcie czy w urzędzie, a nawet relaksu na powietrzu. Wielu z nas zobligowanych zostało do pracy zdalnej, z domu. Do minimum ograniczone zostały też nasze kontakty, także te z najbliższymi, czyli z rodzicami oraz z dziadkami.

Zdaniem psychologów to właśnie seniorzy za czas pandemii koronawirusa płacą najwyższą cenę. Przede wszystkim dlatego, że jako grupa najbardziej narażona na atak i skutki wirusa, zaleca się im, jak najściślejszą izolację od otoczenia. Najlepiej, by osoby starsze w ogóle zrezygnowały z wychodzenia z domu, co zamyka im drogę do – dla wielu z nich jedynych, codziennych – kontaktów z innymi osobami. Odpada więc miła pogawędka z sąsiadką na ławeczce, długi spacer w towarzyskim gronie, spotkanie z wnukami, a często także zakupy w osiedlowym sklepiku, gdzie pracuje ta sympatyczna i tak otwarta na innych pani ekspedientka… Te wszystkie obostrzenia mogą rodzić u seniorów poczucie przykrego odosobnienia, a także stres, które nie sprzyjają ani zdrowiu fizycznemu, ani psychicznemu. A stąd już tylko krok do apatii i depresji…

My, dorosłe dzieci i wnukowie, a także dalsza rodzina, sąsiedzi i młodsi znajomi powinniśmy teraz wspierać naszych seniorów ze wszystkich sił. Oczywiście, ważne, by robić to taktownie, z uśmiechem, bez przymusu, tak by nasz rodzic, babcia czy sąsiadka nie czuli się przytłoczeni taką nagłą atencją oraz zainteresowaniem. Kogo możemy odwiedzać, odwiedzajmy nawet codziennie, ale zawsze z zachowaniem wszelkich zalecanych środków ostrożności – w maseczce, w rękawiczkach i przestrzegając przepisowego dystansu co najmniej dwóch metrów. A osobom, z którymi rozmawiamy tylko przy otwartych drzwiach (na przykład starszym sąsiadom) też poświęćmy chwilę na rozmowę.

covid

Robiąc seniorom zakupy, nie zapomnimy, by choć trochę umilić im czas tej przymusowej izolacji. Podarujmy im na osłodę coś pysznego, zachęćmy do czytania prasy kolorowej, kupując aktualny numer miesięcznika dla pań lub periodyk z krzyżówkami i rebusami. To kosztuje tylko kilka złotych, a wywoła uśmiech na twarzy starszej osoby i sprawi, ze samotne popołudnie minie jej znacznie przyjemniej.

Bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia jest to, by mimo izolacji, senior nie nudził się w domu. Nuda prowadzi bowiem do przygnębienia i smutku oraz rodzi poczucie, że człowiek nie jest już nikomu potrzebny i nic go dobrego nie czeka. Podpowiadajmy więc seniorom, jakie ciekawe programy warto zobaczyć w telewizji, podrzucajmy ciekawe książki, a gdy to możliwe zachęcajmy do korzystania z internetu. Teraz właśnie jest doskonały czas, by przekonać naszych seniorów, jakie możliwości daje komputer. Można przecież skorzystać z porad lekarskich online, uzyskać e-receptę, nie wspominając już o kontaktach ze znajomymi na przykład na skype’ie. Co więcej, ten czas izolacji nie musi by dla seniora czasem bezczynności fizycznej. Na przykład Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz resort zdrowia wspólnie przygotowali program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. To zestaw bezpiecznych ćwiczeń, które osoby starsze mogą wykonywać w domowych pieleszach. Ćwiczenia są proste, dokładnie pokazane na filmikach, opatrzone komentarzem eksperta i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń. Ćwiczenia są dostępne na stronie www.fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia.

Zachęćmy też naszych seniorów do założenia miniogródka lub nawet warzywnika na balkonie, co ostatnio jest bardzo modne. Na każdym balkonie, nawet tym cienistym, doskonale udadzą się rośliny liściaste takie jak: sałata, pietruszka na natkę, cebula dymka, szczypiorek oraz zioła, na przykład: lubczyk, bazylia, tymianek. Wystarczy dosłownie kilka doniczek, a miłe zajęcie na samotne popołudnia gotowe!

Kto nie może odwiedzać swoich bliskich seniorów z racji odległości i zalecanego zachowania izolacji, powinien pamiętać o sile rozmowy telefonicznej. Taki kontakt jest bardzo ważny, bo daje seniorom poczucie, że ktoś o nich myśli, dba o nich i chętnie ich wysłucha.  W czasie rozmowy zadbajmy o jej miły nastrój, opowiedzmy coś zabawnego, ale i dajmy się seniorowi wyżalić. Zwróćmy przy tym uwagę, jak senior z nami rozmawia, czy przypadkiem nie krzyczy do słuchawki albo nie każe nam głośniej i po raz kolejny powtarzać wypowiedzi. A może usłyszymy, że telewizor lub radio w mieszkaniu nastawione są na cały regulator? To mogą być dowody, że starsza osoba ma kłopoty ze słuchem. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a jedną z nich jest nieprawidłowa higiena uszu i zaleganie w nich korka woskowinowego. Co robić w takiej sytuacji? Trzeba zaufać sprawdzonym i skutecznym preparatom, które w naturalny sposób usuną nadmiar woskowiny. Tak działa spray Vaxol przygotowany na bazie oliwy z oliwek, tłuszczu, który rozpuszcza tłuszcz, jakim jest właśnie woskowina i w ten sposób pozwala na samooczyszczenie się uszu. Vaxol to jedyny produkt do higieny uszu na polskim rynku, który posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. Mogą go bez obaw używać także osoby noszące aparaty słuchowe. Dostępny jest w wielu aptekach internetowych, co teraz w czasie pandemii jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Źródła: zdrowie.wprost.pl; stronazdrowie.pl   

Polub lub udostępnij 🙂

Wpisz treść tutaj

Facebook2k
Subskrybuj7
Subskrybuj
Instagram301